گزارش اجمالی از منابع و اسناد خطبه غدیر

نوشته زیر خلاصه ای است از سند حدیث غدیر که در کتب معتبر شیعه و سنی و به اسناد مختلف نقل شده است و ما آن را از کتاب اسرار غدیر نقل می کنیم:

واقعه عظیم غدیر شامل مراحل مقدماتی قبل از خطبه و متن خطبه و وقایعی که همزمان با خطبه اتفاق افتاد و آنچه پس از خطبه بوقوع پیوست بصورت یک روایت واحد و متسلسل به دست ما نرسیده است و تنها خطبه غدیر به طور کامل در کتب حدیث حفظ شده است.

در کتاب عوالم العلوم(ج۱۵/۳ صفحات ۴۹۳-۵۰۸) فهرستی از راویان حدیث غدیر به ترتیب زمانی چهارده قرن را آورده و اثبات کرده چنین اتصال سند و نقل خلف از سلف دلیل بر ریشه محکم و سلسله بدون انقطاع اسناد در نقل حدیث غدیر است.

در صفحه ۵۰۹-۵۱۷ راویان غدیر به ترتیب الفبا آورده شده است.

در صفحه ۵۲۲ مولّفینی که حدیث غدیر را ثبت کرده اند ذکر کرده و در صفحات ۵۲۹-۵۳۴ به وثاقت صحابه و تابعین و سایر ناقلین حدیث غدیر پرداخته است. به همین جهت در بین قاطبه مسلمین هیچ حدیثی به اندازه «حدیث غدیر» روایت کننده ندارد و از لحاظ علم رجال و درایت اسناد آن در حدّ فوق العاده ای است.

در اینجا به معرفی چند کتاب درباره سند حدیث غدیر می پردازیم:

تعداد زیادی از بزرگان اهل سنت نظیر: بخاری، ثعلبی، ذهبی، ابن حجر، تفتازانی، ابن اثیر، جاحظ و حدیث غدیر را به عنوان یکی از مسلمات روایی، روایت کرده اند و در میان بزرگان شیعه کتب زیادی در زمینه حدیث غدیر تالیف شده است که در اینجا چند کتاب به عنوان راهنمایی و برای آگاهی از مباحث مربوط به سند حدیث غدیر معرفی می شود:

 1. عبقات الانوار: میر حامد حسین هندی:جلد های مربوط به غدیر.
 2. الغدیر: علامه امینی:ج۱ص۱۲-۱۵۱و۲۹۴-۳۲۲٫
 3. نفحات الازهار فی خلاصه عبقات الانوار: علامه سید علی میلانی :ج۶-۹٫
 4. عوالم العلوم: شیخ عبدالله بحرانی:ج۱۵/۳ص ۳۰۷-۳۲۷٫
 5. بحار الانوار: علامه مجلسی:ج۳۷ص۱۸۱-۱۸۲٫
 6. اثبات الهداه: شیخ حر عاملی:ج۲ص۲۰۰-۲۵۰٫
 7. کشف المهم فی طریق خبر غدیرخم: سید هاشم بحرانی.
 8. الطرائف: سید ابن طاووس:ص۳۳٫

در تاریخچه کتابهای اسلامی اولین بار در نقل حدیث غدیر به صورت مستقل به کتابی که عالم شیعی شیخ خلیل بن احمد فراهیدی متوفای ۱۷۵ هجری تالیف کرده تحت عنوان «جزء فیه خطبه النبی(ص) یوم الغدیر» معرفی شده است.

خوشبختانه متن مفصل خطبه غدیر در ۹ کتاب از مدارک معتبر شیعه که هم اکنون در دست می باشد و به چاپ هم رسیده با اسناد متّصل نقل شده است.

 • روایات این ۹ کتاب به سه طریق منتهی می شود:
 1. به روایت امام باقر(علیه السلام) است که با اسناد معتبر در چهار کتاب «روضه الواعظین» تالیف شیخ فتال نیشابوری، «الاحتجاج»طبرسی، «الیقین»سید ابن طاووس، «نزهه الکرام»شیخ محمد بن حسین رازی نقل شده است.
 2. به روایت حذیفه بن یمان که با اسناد متصل در کتاب «الاقبال» سید ابن طاووس به نقل از کتاب «النشر و الطی» نقل شده است.
 3. به روایت زید بن ارقم است که با اسناد متصل در ۴ کتاب «العددالقویه» شیخ علی بن یوسف حلی، «التحصین» سید ابن طاووس «الصراط المستقیم» شیخ علی بن یونس بیاضی و «نهج الایمان» شیخ علی بن حسین بن جبر هر دو به نقل از کتاب «الولایه» تالیف مورخ طبری نقل شده است.

شیخ حر عاملی در «اثبات الهداه» و علامه مجلسی در «بحارالانوار» و سید بحرانی در «کشف المهم» و سایر علمای متاخر خطبه مفصل غدیر را از مدارک مذکور نقل کرده اند.

روایت های اسناد رجالی بیان شده در بالا را می توانید در کتاب «اسرار غدیر» تالیف محمد باقر انصاری که توسط «نشر مولود کعبه »پخش می گردد، مشاهده فرمایید.

برگرفته از کتاب: «اسرار غدیر»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.